Event

Folk and Cultural Event

Enjoy a full day of the event with folk, cultural & classical performances

Ganga Stage sector 1, Mela Area 6:30PM

Sr.no. Performance Performer from
1. "Tulsi" Sigle Performance Shekhar Sen Mumbai
2. Indian Ocean Band Mumbai

Akshaywat Stage -Sector 4 ,Mela Area ( 5:30PM to 9:30PM )

Sr.no. Performance Performer from
1. Folk Singing / Dance Ms. Santosh shipra Lucknow
2. Biraha Shri Siyaram yadav Varanasi
3. Sufi Singing Shri Gaurav parashari Mumbai
4. Kathak bellet on kumbh Ms. Kumkum Adarsh Lucknow

Rishi Bharadwaj Stage- Sector 6, Mela Area ( 5:30PM to 9:30PM )

Sr.no. Performance Performer from
1. Chakri Folkdance Shri Deen Mohammad Rajasthan
2. Folk SOng Ms. Mamta Saxena Lucknow
3. Folksong/Dance Ms. Akansha Gorakhpur

Yamuna Stage - Sector17, Mela Area( 5:30PM to 9:30PM )

Sr.no. Performance Performer from
1. Bhajan Shri Srinetra Singh Gorakhpur
2. Sufi Singing Ms. Yasasvi Gupta Mumbai
3. Folksong Ms. Uma Upadhyay Raibareli

Spic Macay Programe Anhad Naad Triveni Stage - Sector 4, Mela Area

Sr.no. Performance Performer Time
1. Kudiyattam Vidhushi Kapila Venu ( S.N.A.) 5:30 PM
2. Voilin Scholar M. Manjunath ( padmabhusan ) 7:00 PM

Stage 1 : Sanskriti Kumbh, Shift 1 - 2:00 PM to 5:00 PM

S.No. Performances Performer From Timings
1. Bhortal Kalbari Assam 2:00PM - 2:10PM
2. Aney-Na-Dance Aney-Na-Folk Dance Club Arunachal Pradesh 2:10PM - 2:15PM
3. Shim Laam Tribal Cultural Research Centre Manipur 2:15PM - 2:25PM
4. Bordioshikla dance Bodo Cultural Institute Assam 2:25PM- 2:30PM
5. Chawnglaizawn Ms. Juliet Sailo Mizoram 2:35PM - 2:40PM
6. Harvest dance Ms. Silbi Passah Meghalaya 2:30PM - 2:35PM
7. Khupielili dance Pochry Cultural Troupe Nagaland 2:40PM - 2:45PM
8. Khoigu Na Laam Bodo Cultural Institute Assam 2:45PM - 2:50PM
9. Rikhampada dance Apu Ama Cultural Troupe Arunachal Pradesh 2:50PM -3:00PM
10. Shad Pilang Ms. Silbi Passah Meghalaya 3:00PM - 3:05PM
11. Nagumai Bodo Cultural Troupe Assam 3:05PM - 3:10PM
12. Kung Kung Go Lepcha Cultural Group Sikkim 3:10PM - 3:15PM
13. Mog dance Mog Socio Cultural Organization Tripura 3:15PM - 3:20PM
14. Thoubal Jagoi Dance Manipur 3:20PM - 3:30PM
15. Wangala dance Do kakku Art & Cultural Association Meghalaya 3:30PM - 3:35PM
16. Warrior dance Moluyanpong Cultural Club Nagaland 3:35PM - 3:40PM
17. Bihu dance Hengrabari Asom kala Kendra Assam 3:40PM - 3:50PM
18. Lebang Bhoomani Parimal Debbarma Tripura 3:50PM - 3:55PM
19. JuJu JaJa Apu Ama Cultural Troupe Arunachal Pradesh 3:55PM - 4:00PM
20. Cheraw dance Ms. Juliet Sailo Mizoram 4:00PM - 4:10PM
21. Maibi Jagoi Sangeet kala Sangam Manipur 4:10PM - 4:20PM
22. Garia Parimal Debbarma Tripura 4:20PM - 4:25PM
23. Tasosa Tyangri Naapka dance Lepcha Cultural Group Sikkim 4:25PM - 4:30PM
24. Chailam Ms. Juliet Sailo Mizoram 4:30PM - 4:35PM
25. Kit Laam Tribal Cultural Research Centre Manipur 4:35PM - 4:45PM
26. Thsothse Pochury Cultural Troupe Nagaland 4:45PM - 4:50PM
27. Holi Geet Kalbari Assam 4:50PM - 5:00PM

Stage 1 : Sanskriti Kumbh, Shift 2 - 6:00 PM to 9:00 PM

S.No. Performances Performer From Timings
28. kalbari Holi Geet Assam 6:00PM -6:10PM
29. Solakia Ms. Juliet Sailo Mizoram 6:10PM - 6:15PM
30. Wangala dance Do kakku Art & Cultural Association Meghalaya 6:15PM - 6:20PM
31. Aney-Na-Dance Aney-Na-Folk Dance Club Andra Pradesh 6:20PM - 6:25PM
32. Kit Laam Tribal Cultural Research Centre Manipur 6:25PM - 6:35PM
33. Tasosa Tyangri Naapka dance Lepcha Cultural Group Sikkim 6:35PM - 6:40PM
34. Thsothse Pochury Cultural Troupe Nagaland 6:40PM - 6:45PM
35. Lai Haroaba dance Sanngeet kala Sangam Khurail Lamlom Bazar Manipur 6:45PM - 6:55PM
36. Shad Pliang Ms. Silbi Passah Meghalaya 6:55PM - 7:00PM
37. Cheraw dance Ms. Juliet Sailo Mizoram 7:00PM - 7:10PM
38. Mamita Parimal Debbarma Tripura 7:10PM - 7:15PM
39. Dhal Thungri Bodo Cultural Institute Assam 7:15PM - 7:25PM
40. Harvest dance Ms. Silbi Passah Meghalaya 7:25PM - 7:30PM
41. Warrior dance Moluyanpong Cultural Club Nagaland 7:30PM - 7:40PM
42. Bihu dance Hengrabari Asom kala Kendra Assam 7:40PM - 7:50PM
43. Kung Kong Go Lepcha Cultural Group Sikkim 7:50PM - 7:55PM
44. Bagrumba Bodo Cultural Institute Assam 7:55PM -8:05PM
45. Hozagiri Parimal Debbarma Tripura 8:05PM - 8:15PM
46. Gaan Laam Tribal Culture Research Centre Manipur 8:15PM - 8:25PM
47. Neksuekha Aney-Na Folk Dance club Arunachal Pradesh 8:25PM - 8:30PM
48. Kushan Hengrabari Asom Kala Kendra Assam 8:30PM - 8:35PM
49. Maibi Jagoi Sangeet kala Sangam Manipur 8:35PM - 8:45PM
50. Masok Sumani Parimal Debbarma Tripura 8:45PM - 8:50PM
51. Bhortal Kalbari Assam

Classical Performance Stage

Stage 2 : Sanskriti Kumbh, Shift 2 - 6:30 PM to 9:30 PM

S.No. Performances Performer
1. Shankar Guitar Kamla Shankar
2. Mohiniyattam Deepti Omchery Bhalla
Wednesday, 20 Feb 2019
Full Day
prayagraj